Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Az elnök azokra az adatokra hivatkozott, amelyek szerint Romániában 600 fertőzés jut egymillió lakosra, míg Spanyolországban, Olaszországban, az Egyesült Államokban és más – jóval fejlettebb egészségügyi rendszerrel rendelkező – nyugati országokban több ezer.
A román hatóságok, az orvosok és a korlátozásokhoz felelősen viszonyuló állampolgárok figyelemre méltó módon helytálltak a koronavírus-járvány elleni védekezésben, de a járvány még nem tetőzött, a lakosság még sokáig nem térhet vissza a korábbi életviteléhez, hiszen a korlátozások elhamarkodott feloldása minden eddigi eredményt megsemmisítene – állapította meg kedden Klaus Iohannis államfő. Az elnök azokra az adatokra hivatkozott, amelyek szerint Romániában 600 fertőzés jut egymillió lakosra, míg Spanyolországban, Olaszországban, az Egyesült Államokban és más – jóval fejlettebb egészségügyi rendszerrel rendelkező – nyugati országokban több ezer.
Az egészségügyi válság idején gyakran nyilatkozó elnök hosszú ideje először válaszolt sajtóértekezleten az újságírók kérdéseire. Iohannis beismerte: az alagút végén pislákoló fényt akarta felmutatni azzal, hogy május 15. utánra a kijárási korlátozások fokozatos enyhítését ígérte, de ismét azt hangsúlyozta, hogy bármilyen intézkedést csak a járvány terjedése függvényében hoznak meg, vagy vonnak vissza. Hozzátette: a hatóságok csak jövő héten döntenek arról, hogy valóban feloldják-e a március 15. óta tartó rendkívüli állapotot, és ha a településen belüli kijárási korlátozásokat fel is oldják, a település elhagyására továbbra is csak indokolt esetben lesz lehetőség, zárt térben kötelező lesz a védőmaszk viselete, háromnál többen pedig nem gyülekezhetnek.
Iohannis azt mondta: szeretné, ha ősszel megtartanák a már elhalasztott önkormányzati, illetve év végén az akkor esedékes parlamenti választásokat, de semmiképp sem járulna hozzá, hogy urnákhoz szólítsák az embereket, ha ez kockázatos lehet a járvány miatt, és veszélybe sodorná az emberek egészségét. A jobboldali elnök újabb éles támadást intézett a parlament és annak baloldali többsége ellen. Úgy értékelte: a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikai haszonszerzésre próbálja felhasználni a járványt, és futószalagon szavaz meg olyan populista intézkedéseket a parlamentben, amelyeket lehetetlen gyakorlatba ültetni, azok után, hogy szerinte éppen az előző PSD-kormányok ürítették ki az államkasszát és hagyták stratégiai tartalékok nélkül az államot a világjárvány előtt. Romániában meghaladta a 11 600-at az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma, akik közül több mint 3400-at már gyógyultnak nyilvánítottak, 650-en viszont életüket vesztették.
(MTI)